Search
Enter Keywords:
piątek, 15 grudzień 2017
STRONA TYTUŁOWA arrow RELIGIA arrow Kościół Kat. po Soborze Watykańskim II arrow Swiat Pawla VI swiatem Ewangelistow???
Swiat Pawla VI swiatem Ewangelistow??? PDF Drukuj
Napisał marost   
ROZDZIAŁ II książki autorstwa ks Ligi Villa pt "PAWEŁ VI błogosławiony?
 Wydanej w języku polskim przez wydawnictwo ANTYK

Oto fragment rozdzialu:

(...) Paweł VI, który arbitralnie wprowadził "nowe struktury" odpowiadające pewnej chimerycznej koncepcji,
a które zastąpiły "ustrój" zgodny z wolą samego Jezusa, nakreślony na kartach Ewangelii.

Nie warto nawet zastanawiać się nad tym, co Paweł VI rozumiał pod pojęciem "świat", gdyż z pewnością nie rozumiał pod nim materialnego wszechświata, z jego niebem, ziemią, roślinami i zwierzętami, lecz raczej ludzi z ich sposobem myślenia, obyczajami i praktyką życiową.

A zatem jego "otwartość na świat" mogła odnosić się wyłącznie do tego, co w Nowym Testamencie, a zwłaszcza u św. Pawła i św. Jana oraz w całej literaturze patrystycznej i w pismach wszystkich Świętych ma znaczenie pejoratywne. U nich świat jest, jak wiemy, "królowaniem grzechu", co przeciwstawiane jest "królowaniu Boga"; tym samym "duch świata" stoi w opozycji do "Ducha Boga" , zaś "żywioły świata" są "potęgami" pętającymi człowieka pogrążonego w grzechu .

Jeśli więc demon jest "księciem tego świata" , Królestwo Jezusa Chrystusa nie może być z tego świata , co więcej: Jezus jest przez ten świat znienawidzony! Podobnie więc, jak sam Jezus, także chrześcijanin nie jest z tego świata, gdyż mieszka w nim Duch prawdy, którego świat nie może przyjąć.

To dlatego w swoim Pierwszym Liście św. Jan Ewangelista zwraca się do chrześcijan tymi słowy: "Piszę do was, dzieci... Nie miłujcie świata ani tego, co jest na świecie. Jeśli kto miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca. Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Ojca, lecz od świata. Świat zaś przemija, a z nim jego pożądliwość. Kto zaś wypełnia wolę Bożą, ten trwa na wieki".

Tymczasem Pawel VI glosi min:
(...)"Niech świat dowie się, że Kościół patrzy nań z głębokim zrozumieniem, z prawdziwym podziwem i ze pragnie nie tyle go ujarzmić, co służyć mu; nie tyle deprecjonować, co podkreślać jego wartość; nie tyle potępiać, co podtrzymywać go i ratować" .

(...) "Kościół stara się dostosować do języka, obyczajów, tendencji obecnych u człowieka naszych czasów, zaabsorbowanego tempem rozwoju materialnego i tak czułego na punkcie swojej indywidualności. Takie otwarcie leży w duchu Kościoła..."[48]

(...) "Nasze świadectwo jest znakiem postawy Kościoła wobec współczesnego świata: postawy nacechowanej uwagą, zrozumieniem, podziwem i przyjaźnią".

(...) Sobór stawia przed Kościołem, przed nami w szczególności, panoramiczną wizję świata ;
jak może Kościół, jak możemy my sami, czynić coś innego niż dostrzec ten świat i umiłować go?
Owo patrzenie na świat będzie jednym z głównych aktów rozpoczynającej się Sesji; [a więc] jeszcze raz i nade wszystko: miłość..."
Czytaj całość...
Image
Zgodnie z ostatnia wola Papieza jego trumna miala zostac postawiona na golej ziemi, zas na niej miala byc polozona otwarta ksiega Ewangelii. Nie ma na niej krzyza????
Następny >


Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.4 PL powered by MamboPL.com Team
0 queries executed